fbpx

Ezeket az ételeket kerüld el ízületi gyulladás esetén

A megfelelő étkezés nagyban hozzájárul az egészségünkhöz. Nincs ez másképp az ízületi gyulladásoknál sem. Az alábbi bejegyzésben megmutatjuk neked melyek azok az ételek, amelyek fogyasztásának elkerülésével  javulhatnak az ízületi gyulladással járó panaszaid.

Feldolgozott, előrecsomagolt, előre elkészített ételek
Ezek az ételek nitriteket és purinokat tartalmaznak, amik erősíthetik a gyulladásokat és a fájdalmat.

Cukor
A gyulladások fokozása igaz a cukorra is, ráadásul a túlzott cukorbevitel elhízáshoz is vezet, ami tovább növeli az ízületek terhelését és fokozza a fájdalmat. Kerüld a cukros üdítőket, édesített gabonapelyheket, müzliket, csokikat és más édességeket! A finomított cukor helyett használj inkább steviát vagy kevés mézet, vagy ha teheted ezeket is hagyd el!

Finomított szénhidrátok
Fogyasztásuk nemcsak túlsúlyhoz vezet, hanem a gyulladást elősegítő anyagok termelődését is fokozzák. A finomított szénhidrátok közé elsősorban a búza finomliszt és a belőle készülő termékek (kenyér, zsemle, pékáruk, tészta) tartoznak. De ide tartozik minden porított, feldolgozott, magas szénhidrát-tartalmú készítmény is. Például egy burgonyapüré por is.

Ha nem vagy gluténérzékeny, de kipróbálnád a gluténmentes étrendet, oké. De ezek a termékek nem minden esetben egészségesebbek a teljes kiőrlésűnél. A legtöbb ilyen péksütemény ugyanis finomított lisztből készül és zsírosabb, cukrosabb is lehet, mint a hagyományos. Ha mindenképp ilyet vennél, olyat keress, amely rostban gazdag, teljes kiőrlésű lisztből készül és alacsony a cukortartalma.

Finomított gabona és liszt
A finomított gabonák és fehér liszt olyan vegyületeket tartalmaz, amik magas glikémiás indexük mellett elősegítik a gyulladások kialakulását. A glikémiás index egy számérték, mely a táplálékok besorolását jelenti egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Eredetileg a cukorbetegek vércukorszintjének ellenőrzésére fejlesztették ki.

A lisztek teljes kiőrlésű formában sok fehérjét, értékes rostokat, zsírokat, szénhidrátokat (keményítő), ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, cink stb.) és vitaminokat (E- és B-vitaminok) tartalmaznak. Fogyasztásuk ilyen formában egészségesebb, mint a finomított fehér liszt.

Transz-zsírok
Azon kívül, hogy a transz-zsírok jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek (például szívinfarktus, agyvérzés) kockázatát, gyulladáskeltő hatásúak. Értéktelen, egészségtelen alapanyagok. Kerüld a „hidrogénezett növényi olaj” feliratot tartalmazó élelmiszereket! A legjobb, ha olyan terméket vásárolsz, amelynek a címkéjén a feltüntetett transzzsírsav-tartalom nulla vagy nem kimutatható. Ilyen ételek például a kakaós tejmasszák, étbevonó massza, illetve ebből készült termékek, például szaloncukor, krémmel töltött kekszek, gofri, nápolyi, teasütemény jellegű édességek, linzerek, levesporok, mélyhűtött pékáruk és pizzák, por alakú mártások, szószok, vajas pattogatott kukorica.

Cukros, szénsavas üdítőitalok

A cukor káros hatásáról már írtunk. Még a light italok sincsenek jót hatással az egészségre (ugyanúgy elhízhatsz tőlük, gyengülnek a csontjaid, migréned lehet, hogy csak néhány kellemetlenséget említsünk), ugyanakkor a cukorral édesített változatok hatására a kitokinek mennyisége emelkedik a szervezetben, mely fokozza a gyulladások kialakulásának esélyét. A cukros üdítőkön kívül érdemes visszafogni a cukros tea és a kávé fogyasztását is.

Mi a helyzet a tejtermékekkel?

Önmagukban a tejtermékek problémásak lehetnek bizonyos embereknél, de ennek nem az ízületi gyulladáshoz van köze, hiszen a sovány tej és tejtermékek alapvető elemei az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Ha fogyasztásuk mégis gondot okoz, akkor az étel-intoleranciának, illetve az –allergiának kell utánanézni.

A joghurtot például az 1950-es évek óta közkedvelt egészséges ételként tartják számon. Az, hogy a joghurt mennyire tesz jót az egészségednek, a joghurt fajtáján és rajtad is múlik. Sokféle joghurt van, ami fehérjében gazdag, kevés vagy nincs is benne hozzáadott cukor. Más típusokban azonban rengeteg cukor van, és még más adalékanyagok is, így nem sokkal mondhatóak egészségesebbnek egy dobozos üdítőnél.

Ha allergiás vagy a tejre, a joghurttal is meggyűlhet a bajod. Ha laktózérzékeny vagy, akkor vagy tudsz enni joghurtot vagy nem – az intoleranciád mértékétől függően; ugyanis a joghurtban van laktóz, de csak igen kevés.

A joghurt probiotikum; tehát ha az egészséghez szükséges, jótékony baktériumokat akarsz fogyasztani, akkor a joghurt egy nagyon jó választás. Jót tesz az emésztőrendszernek: csökkenti a gáztermelést, így jó felfúvódás ellen, megszünteti a hasmenést, illetve a székrekedést. Mindezeken kívül vannak olyan adatok, amelyek szerint a probiotikumok erősítik az immunrendszert, segítenek a testsúly kontrollálásában. A probiotikumok ezen kívül segítik bizonyos vitaminok és ásványi anyagok felszívódását is.

 

Ehetünk citrusféléket?



Sokan úgy hiszik, el kell kerülniük a citrusféléket, mert a savasságuk elősegíti a gyulladást. Ennek éppen az ellenkezője igaz: a citrusok magas antioxidáns és C-vitamin tartalmuk miatt éppen csökkentik a gyulladást. Ugyanakkor a grapefruit interakcióba léphet egyes, arthritisre alkalmazott gyógyszerrel, ezért a táplálkozási szabályokat az orvossal is egyeztetni kell.

Ezeket az ételeket kerüld el ízületi gyulladás esetén
Scroll to top
More in Egészség tippek, Egészséges életmód, Ízületi gyulladás, Nature Mirror krém
Hatékonyan az ízületi gyulladás ellen

Hatékonyan az ízületi gyulladás ellen Hoztunk még néhány lehetőséget, amelyeket bevethetsz a jövőben az ízületi gyulladás ellen. Masszázs és aromaterápia...

Close